Classic tweed men's jacket with closeup on wool fabric texture.

Wyróżnij się

Wyróżniamy dwa podstawowe style marynarek – europejski i amerykański. Styl europejski rozpoznajemy po marynarce dopasowanej w talii (taliowanej). Styl amerykański jest bardziej swobodny, marynarka nie jest taliowana, więc wydaje się bardziej obszerna. Fason europejski wyszczupla i wysmukla sylwetkę, podkreśla jej kształt. Marynarka amerykańska jest prosta, dzięki czemu ukrywa mankamenty figury. Ważne jest również rozcięcie z tyłu marynarki. Najpopularniejsze są dwa rozcięcia po bokach (klapa) lub jedno, znajdujące się po środku. Klapa pasuje właściwie do każdej sylwetki, jedno rozcięcie nie jest zalecane dla tęższych panów. Część marynarek klasycznych nie posiada rozcięcia w ogóle. Marynarki dzielimy na jedno i dwurzędowe.

JEDNORZĘDOWE

W jednorzędowych pozostawiamy zawsze u dołu jeden nie zapięty guzik. Siadając, marynarkę rozpinamy. Marynarka jednorzędowa posiada jeden rząd guzików. Występują w kilku wersjach: z jednym guzikiem (ostatnio bardzo popularne), z dwoma, trzema lub czterema guzikami. Najbardziej popularne są rodzaje marynarek, które posiadają dwie lub trzy dziurki na guziki. Decydując się na kamizelkę należy pamiętać o niezapinaniu ostatniego guzika. Spodnie powinny być odpowiedniej długości, nogawki z przodu powinny sięgać powierzchni buta, a z tyłu obcasów.

DWURZĘDOWE

Dwurzędowa marynarka zawsze powinna zostać zapięta, choć podczas siadania można rozpiąć wewnętrzny guzik. Marynarkę dwurzędową należy nosić zawsze zapiętą, nie zakłada się do niej kamizelki. Należy pamiętać o zapięciu wewnętrznego, schowanego guzika, który utrzymuje odpowiedni kształt marynarki.

SPORTOWE

Marynarka sportowa, czyli sport jacket lub sport coat, jest pojedynczym elementem garderoby, nie ma spodni ani kamizelki do pary i nie ma formalnego charakteru jak marynarka garniturowa. Wykonuje się je najczęściej z wełny, tweedu, sztruksu, kaszmiru lub aksamitu. Materiał może mieć fakturę (jak np. sztruks) lub wzór (np. tweedowa kratka). Krój marynarki sportowej jest podobny do marynarki garniturowej, w stylu amerykańskim z jednym rozcięciem z tylu, z dwoma w wersji brytyjskiej lub bez rozcięcia a więc tzw. krój kontynentalny. Najczęściej ma 2 lub 3 guziki. Marynarka sportowa ze spodniami garniturowymi i koszulą może być odpowiednim strojem business casual (również z krawatem bądź ascotem). Należy jednak unikać wyrazistych wzorów oraz zbyt grubych i ciężkich tkanin. Granatowe jednorzędowe marynarki sportowe mogą być zakładane do dżinsów na niezobowiązujące spotkania towarzyskie. Na spotkania i imprezy formalne i biznesowe zawsze należy zakładać garnitur.

KLUBOWE

Marynarka klubowa, zwana jest inaczej blezerem. Najbardziej spektakularne są dwurzędowe “klubówki” ze złotymi bądź srebrnymi guzikami. Zwykle posiadają logo, motyw związany z interesującą nas organizacją lub elementy marynistyczne np. kotwice . Marynarki klubowe posiadają klapy frakowe, znajdują się w nich dwie butonierki oraz zazwyczaj dwa rozcięcia z tyłu.

Z Tkanin (dostępnych w salonie)

Czas realizacji zamówienia: około 6-8 tygodni z tkanin dostępnych w salonie

Usługa szycia marynarki od 3200 zł

Zmiana ceny:

  • Klatka piersiowa powyżej 116 cm +10%
  • Paski i kratka +10%
  • Atłasowe klapy +10%